İnternet

2018 Yılında Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz 5 DNS Sunucusu

Tarafından Yazıldı

2018 Yılında Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz 5 DNS Sunucusu

Ülkemiz, ara ara meydana gelen olaylardan ötürü internet erişim yasakları meydana gelmektedir. Başta Facebook olmak üzere Twitter, Instagram, Youtube hatta WhatsApp’a dahi gelen erişim engelleri sonucunda kullanıcılar DNS servislerine doğru ilgi göstermektedir. Bu tür servisler, internet bağlantısını yurtdışından alıyormuş gibi göstermekte olup erişim engellerine maruz kalmadan internet erişimi almanıza mümkün kılmaktadır. Bu yazımız içerisinde 2018 Yılında Kullanabileceğiniz En İyi Ücretsiz 5 DNS Sunucusu hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

OpenDNS

2005 yılında geliştirilerek piyasaya sürülen OpenDNS, müşterilerine tamamen ücretsiz bir şekilde hızlı ve gelişmiş bir DNS hizmeti sunmaktadır. Bu servis, listemizin ilk sırasında olmasının en temel nedeni bir üst satırda da belirttiğimiz üzere yüksek oranda hız sunmasından kaynaklanmaktadır. Sunucu adresleri; 208.67.222.222 ve 208.67.220.220 olduğunu eklemeden geçmek istemiyoruz.

CloudFlare

Sunucu adresi 1.1.1.1 ve 1.0.0.1 olan CloudFlare, OpenDNS gibi tüm hizmetlerini yine ücretsiz bir şekilde sunmaktadır. Bu servis, müşterilerine vermiş olduğu vaatlerin neredeyse tamamını gerçekleştirmesi ile de bilinmektedir. Bu servisten yararlanan kişiler, kimlik hırsızlığı başta olmak üzere içerik filtreleme, reklam engelleyici gibi birçok olanaktan da faydalanabilmekteler.

Google DNS

Google, internet dünyasının en güvenilir, en gelişmiş ve en prestij sahibi şirketlerinden birisi olarak gösterilmekte. Eğer diğer servisler size göre yavaş ya da güvenilir gibi gelmiyorsa Google DNS üzerinden hizmet alabilirsiniz. Ömür boyu tamamen ücretsiz bir şekilde hizmet veren bu servis, lokasyon durumlarına göre oldukça iyi bir hız verdiğini söyleyebiliriz.

Norton ConnectSafe

1999.85.126.10 ve 199.85.127.10 Sunucu adreslerine sahip olan Norton ConnectSafe, sağlamış olduğu servis sayesinde kullanıcılarının internet üzerinden herhangi bir şekilde virüs kapmalarına, kimliklerinin ve kişisel bilgilerinin çalınmasının önüne geçmekte. Neredeyse tüm servisler ile benzer özelliklere sahip olan Norton, 30 farklı ülkede 100 milyon kişi tarafından kullanılmakta. Ülkemizde bazı kişilerde hız problemleri yaşamasından dolayı alternatif seçenek olarak görüldüğünü de söyleyebiliriz.

Comodo Secure DNS

Oldukça profesyonel bir şekilde güvenlik hizmeti sunan Comodo, İnternet  içerisinde geçirilen vakit sürecinde kullanıcıların tüm bilgilerini koruma altına alarak üstün bir filtremele seçeneği sunmakta. Bununla beraber üstün hız göstergesi olmasından dolayı ülkemizde kullanıcı sayısı her geçen gün artmaktadır.

Yorum Yapın