İnternet

5G Teknolojisi İnternette Ne Gibi Değişiklikler Meydana Getirecek?

Tarafından Yazıldı

5G Teknolojisi İnternette Ne Gibi Değişiklikler Meydana Getirecek?

Günümüzde daha birçok kişi telefonlarının bağlantı hizmetini 4.5G’ye yaşayamamışken operatör firmalarının attığı hamleler sonucunda 5G teknolojisi ile ilgili gelişmeler gündeme gelmiş durumda. 4G, şu an için mobil alandaki internet hızı ihtiyacını tamamiyle karşılamakta olup yüksek oranda internet hızının elde edilmesine olanak sağlamakta. LTE olarak da bilinen 4.5G, hemen hemen herkesin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılayabiliyorken 5G çalışmalarının da son sürat devam ettiğini söyleyebiliriz. Dünya üzerindeki birçok iletişim devi şirketler, 5G konusunda ciddi oranda çalışmalar yapmakta. Bu teknolojiye geçiş sürecinin kolay olmadığını, oldukça güçlü altyapı ve yüksek oranda çıkabilecek maliyetleri karşılayabilecek bir güç bulunmasının gerektiği ifade edilmekte. Tüm süreçlerin tamamlanması ile beraber artık yavaş yavaş 4.5G’den 5G geçiş yapılacağını söyleyebiliriz.

Teknoloji şirketleri, 5G teknolojisi üzerine yaptığı çalışmaların birkaç yıl içerisinde sonuçlanıp faaliyete geçeceğini dile getirse de bu sürecin minimum 3, 4 hatta 5 yıl kadar sürebileceğini belirtelim. Mevlüt kullandığımız 4.5G ya da LTE’den bir farkı olmayacak olan 5G, sadece yüksek oranda internet hızına kavuşmamıza olanak sağlayacak. Şu an için 4G üzerinden ortalama olarak 100 Mbps hız alan mobil kullanıcıları, Wi-Fi gibi bağlantılar üzerinden erişim hızlarını 1 Gbps’ye kadar yükseltebilmekteler. 5G’nin gelmesi ile beraber internet hızında 20 katlık bir artış meydana geleceğini, mobil kullanıcıların 5G ile beraber ortalama olarak 10 Gbps gibi bir hıza ulaşabileceklerini söyleyebiliriz. Wi-Fi bağlantılarında bu hızın 20 Gbps’ye kadar da çıkabileceği ifade edilmekte.

5G Ülkemize Ne Zaman Gelecek?

Altyapı çalışmalarının sona ermesi ile beraber 5G teknolojisinin desteklediği her alan içerisinde kilometre başı 1 milyon cihaz uydu alıcıları üzerinden sıkıntısız bir şekilde faydalanabilecek. Dünyanın önde gelen birçok ülkeleri 5G teknolojisine erken bir süreçte geçse de ülkemizin böyle bir girişime dahil olabilmesi için en az 10 yıllık bir süreye ihtiyaç duyduğunu söyleyebiliriz. Henüz daha 4.5G ile tanışmamış topraklar bulunduğunu, altyapı çalışmalarının 3,4 yıldır hala tamamlanamadığını dile getirebiliriz. Bu nedenden dolayı ilk etapta 4.5G teknolojisini yaygınlaştıracak olan operatör firmalar, sonrasında bütçe durumlarına göre 5G teknolojisinin çalışmalarına başlayacak. Yukarıda da belirttiğimiz üzere bu teknolojinin ana çıkış sebebi internet hızını maksimum seviyeye çıkartmak olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yapın