Genel Nedir ?

Altın Alış Satış Farkı Nedir?

Tarafından Yazıldı

Altın fiyatları nda alış/satış farkı bir çok insanın kafasını karıştırmaktadır. Bu fark daha çok yatırımcılara sıkıntı çıkarır. Fiyatlarda yaşanan küçük artışlarda yatırımcı kâr etmek ister ancak alış satış farkı sebebiyle bu kâr yerine zarara dönmektedir. Altını alırken içinde kuyumcunun kâr payıda bulunmaktadır bu yüzden satış yaptığınızda alım satım ücretine tabii tutulursunuz. Bir çok işletme ve kişilerin kar elde etmek için ticaret yapar ve ticaret sektöründe kuyumcularda vazgeçilmezler arasındadır.

Kuyumcuların altını satmadan önce kendi paylarını eklediklerini çoğu kişi bilir. Bu durumda alıtnı onlarında kar payı ile birlikte alıp yine onların zarar etmeden satması için belli oranlara tabii tutulup altın ticaretimizi gerçekleştiririz. Özetle altının alış ve satışındaki fiyat farkı kuyumcuların karıdır. Örneğin bir çeyrek altın alış fiyatı 200 TL, satış fiyatı 210 TL olsun burdaki 10 tl kuyumcunun kar payıdır. Şöyle ki kuyumcular altın satımı yaparken kar yapmak için gram fiyata kar paylarını da ekleyip satarlar. Alım satım da oluşan fiyat farkı veya kuyumcuların kar oranı ise Kuyumcular Odası tarafından belirlenir.

Kuyumcuya altın satarken kuyumcu altını yüksek fiyata almak istemiyor iken yatırımcı ise düşük fiyata satmak istemez. Bu gibi durumlarda altını düşük alıp yükseliğinde satışını yapmak size kar getirecektir.

Yorum Yapın