İpucu

Android Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Tarafından Yazıldı

Android Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Kullanım oranı bakımından dünya üzerindeki birçok akıllı telefonun Android işletim sistemine sahip olduğunu görmekteyiz. Her yıl, onlarca akıllı telefon üreticisi piyasaya yeni sürecek telefonlarını daima en yeni sürüm Android sistem üzerinden çıkarmakta. Zaman içerisinde Kullanıma bağlı olarak Android cihazlardaki pil ömrünün düştüğünü görmekteyiz. İlk etapta 3, 4 gün giden şarj süresi zaman içerisinde bir güne hatta yarım güne kadar düşebilmekte. Eğer telefonlarınızın şarjı bir gün dahi götürmüyor ise bu yazımız içerisindeki Android Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır? Önerilerimizi dikkate alarak telefonlarınızın şarj süresini kolay bir şekilde uzatabilirsiniz.

Android Telefonların Pil Ömrü Nasıl Uzatılır?

Parlaklık: Ekranların sahip olduğu parlaklık değeri şarj süresini önemli ölçüde etkileyen etmenler arasında yer almakta. Özellikle parlaklık bölümünü otomatik olarak ayarladı iseniz şarjın çok gittiğini görebilirsiniz. Otomatik parlaklığı kapatarak görebileceğiniz en düşük kademedeki parlaklık değeri ile daha uzun süre pil ömrü yakalayabilirsiniz.

GPS: Telefonun arka planında sürekli çalışarak uygulamalara konum bilgisi gönderen GPS, sürekli çalışmasından dolayı cihazlarda önemli ölçüde pil tüketimine neden olmakta. Ayarlar bölümüne girerek konum servisi ya da GPS bölümünden konum servisini kapatarak daha uzun pil süresi elde edebilirsiniz. Bazı durumlarda GPS açmak durumunda kalırsanız işiniz bittiğinde tekrardan bu bölümü pasif hale getirmenizi öneririz.

LTE: 4,5G olarak adlandırılan teknoloji oldukça güzel bir nimet gibi gösterilmesine karşın cihazlarda çok fazla pil tüketimine neden olmakta. Eğer gün içerisinde çok fazla internete girmiyor, telefonu sadece konuşma için kullanıyorsanız şebeke seçimini 4.5G’den çıkartarak 2G ya da 3G ile değiştirmenizi öneririz.

Uygulama Seçimi: Sosyal medya aktif olarak kullanan birisi iseniz pil ömrü bakımından uygulamaları daha çok Lite sürümleri üzerinden kullanmanızı öneririz. Örneğin daha az görsel seçenekler sunarak daha az internet kullanımına olanak sağlayan Twitter Lite, Facebook Lite ve Messenger Lite gibi uygulamalar pil konusunda da oldukça güzel seçenekler meydana getirmekte. Bu işlemleri yapmanız durumunda pil süresinde ciddi bir artış meydana geldiğini görebilirsiniz. Pil Ömrü konusunda kendinize özgü çözümlerde üretebilmeniz durumunda da etkili dönütler alabilirsiniz.

 

Yorum Yapın