Genel İnternet Nedir ?

Bitcoin Madenciliği Nedir

Tarafından Yazıldı

Dijital madencilik nedir? Dijital para birimlerinin hesaplama işleminin yapılmasına verilen isimdir.

Bu yazımda size Bitcoin madenciliği’ni kısaca anlatmaya çalışıcam. Madencilik (mining) ismini nerden almıştır? Dijital madencilik adını eski altın madencilerinden almıştır. Toplu olarak veya tek başına çalışan madenciler (havuz madenciliği veya tekli) gibi altın çıkarılıyor, işleniyor ve herkesin kullanması için piyasaya sürülüp satılırdı. Dijital madencilikte ise yardımcı bi yazılım ile fiziksel güce ihtiyac duymadan bilgisayar sistemleri ile kazanç sağlanıyor.

Madencilikte kazancınızı belirleyen şey grafik kartlarıdır. Grafik kartları işlemcilere göre çok çekirdekli olduğundan tercih sebebidir.

Blok Zinciri

Sanal para birimlerini bir ağ içerisinde bulunan bloklar oluşturur ve bu blokların toplamına blok zinciri denmekte. Blok zincirlerinin içeriğinde ise “Ali, Ayşe’ye 5 Bitcoin ödedi.” gibi hesap kayıtları bulunmaktadır.

Basit olarak şöyle; madencilik yapan kişiler bir blok oluşturuyor ve her yeni blok oluşturmalarında ödüllendiriliyorlar. Ödülden kasıt (Ethereum, Bitcoin vb.) blok zincirine ait para birimidir. Sanal para birimi ağına sistemi güçlü olan madenciler eklendikçe o para birimi daha güvenli ve geçersiz blok oluşturma olasılığı düşüyor. Blok zinciri gibi bir kavram olmasaydı aktarımlar sürekli tekrarlanabilir ve olmayan bakiye sürekli başka yerlere aktarılabilirdi. Buda para biriminin değer kaybetmesine ve madenciliğin yaygınlaşamamasına neden olurdu.

Yorum Var

Yorum Yapın