E-ticaret Genel

E-Ticaret Ürün İadelerini Azaltmak

Tarafından Yazıldı

Online alışveriş siteleri kısacası e ticaret sitelerinin en büyük sorunları arasında şüphesiz ki ürün iadeleri ilk sırada yer alıyor. Bunun sebebi ise alıcıların ürünü internetten aldıklarında ürünü deneme şanslarının olması ve kargoyla gelen ürünlerin kargodayken zarar görebilmesi olabiliyor.

En çok da moda ve tekstil konularında e ticaret ürün iade sıkıntısı yaşamakta. Bunun sebebi de alıcıların aldıkları kıyafetlerin beden ölçülerine olmaması. Durum böyle olunca iade yaşandığında e ticaret firmaları satışlarından zarara geçebiliyor. Ayrıca iade olan ürünler ikinci el ürün muamelesi görmekte ve durum böyle olunca e ticaret firması yine zararla karşılaşmakta.

Bu yazıyı okuyorsanız e ticaret firmanızdaki ürün iadelerin azaltılmasına sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. İşte e ticaret ürün iadelerini azaltmanın yolları.

E Ticaret Ürün İadeleri Azaltma Yöntemleri

Ürün fotoğraflarına önem vermek

Sitenizde sattığınız ürünlerin fotoğraflarını detaylı bir şekilde paylaşmanız müşterinin ürünün her halini görmesine ve bu hallerini bilerek almasına büyük önemde yardımcı olacaktır. Bu şekilde e ticaret ürün iade oranlarınız da azalacaktır.

Ürün Açıklamalarını detaylı ve herkesin anlayabileceği bir dilde yapmak

E ticarette en önemli unsurlardan birisi olan ürün açıklaması. Ürün açıklamasını detaylı ve doğru yaptığınız sürece müşterinin aklındaki soru işaretleri kaybolacaktır ve aldığı ürüne dair bütün bilgilere sahip olup ürünü alacağından iade durumu gibi bir şey söz konusu olmayacaktır.

Sattığınız ürünleri kalite kontrolünden geçirdikten sonra kargolayınız

Ürünleri teker teker kalite kontrolünden geçirmek ne kadar zor olsa da aynı zamanda bu işlem müşterilinizin daha çok memnun kalmasını ve aldıkları üründe iade olayını ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.

Müşterilerinizle daima iletişim halinde olunuz

Müşterilerinizle daima iletişim halinde olmanız e ticarette önemli bir yere sahip. İletişimde olmanız müşterilerde güven uyandırır ve ürün hakkındaki bütün sorularını sizlere detaylı bir şekilde sorabilirler tüm detaylarını bilerek aldıkları ürünlerde ise iade oranları daha az olacaktır.

Ürün paketlemesine özen gösteriniz

Kalite kontrollerinden geçirdiğiniz ürünlerinizde paketleme olayı da bir hayli önemli ne de olsa ürün kargoya verilecek ve kargoda ürünün başına kırılma, çatlama gibi olaylar geldiğinde müşteriniz de iade talebinde bulunacaktır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için ürün paketlemenize önem göstererek ürünün başına gelebilecek olaylara karşı ön bir tedbir almış olacaksınız.

 

Yorum Yapın