Genel Teknoloji

Geliştiriciler için en iyi 10 linux dağıtımı

Tarafından Yazıldı

Ubuntu gibi popüler Linux sürümleri, oto paket güncelleme ve ağır GUI kaynakları sağlayarak kullanıcı deneyimi üzerine yoğunlaşıyor.

Kullanıcı dostu dağıtımlar her ne kadar kararında yapılmış olsa da, bu yazıda geliştiricilerin Linux yapılarını özelleştirdikleri, usta veya acemilerin ince ayar yapabilecekleri dağıtımları inceledik.

1. Arch Linux

Arch Linux, kurulum sırasında yalnızca ihtiyaç duyduğunuz paketleri seçip yüklemenize izin veren güzel bir özelleştirme sunar. Bu yeni başlayanlar için pek önemli olmasada makinenizde programların az yer kaplamasını ve kodlamanızdaki olası sorunları azaltır.

Örneğin, metin düzenleyicisi kullanırken sistemin hızlı tepki vermesi için i3 barebone gibi pencere yönetici kurabilirsiniz.

Arch Linux’u buradan indirebilirsiniz

2. Debian

Debian en eski linux dağıtımlarından biridir ve istikrarı göz önünde bulundurularak oluşturulmuştur. Debian’da bulunan tüm programlar Debian Free Software Guidelines (Özgür Yazılım Kuralları)’nı yerine getirmelidir. Paketler dikkatli bir şekilde seçilir ve ‘Stable’ dalında yer alması için test edilir. Bazıları tarihli olsa da, bu sistemin istikrarsız olma ihtimali çok düşüktür. Buda işletim sistemini programcılar için ideal kılar.

Debian’ı buradan indirebilirsiniz

3. Raspbian

Raspbian, Raspberry Pi ile birlikte verilen varsayılan işletim sistemidir. Pi eğitim aracı gibi tasarlandığından, Raspbian kodlamayı düşünenler için mükemmel bir işletim sistemidir.

Raspberry Pi sitesinde, animasyon ve oyun oluşturmak için kullanılan görsel programlama aracı Scratch’i kullanma konusunda kılavuzlar bulunmaktadır. Bunun dışında kutu dışı desteklenen Python’la başlamak için de bir bölüm bulunuyor.

Raspbian’ı buradan indirebilirsiniz

4. Gentoo

Hızlı yüzen penguen adını verdikleri Gentoo, kullanıcıların kaynak kodu indirip isteklerine göre düzenleyebildiği için ‘meta’ dağıtımı olarak adlandırılıyor. Bu donanımınızla uyumlu olmakla kalmaz aynı zamanda tam olarak hangi paketlerin yükleneceğini seçmenize imkan verir.

Gentoo’yu burdan indirebilirsiniz

5. Ubuntu

Arch Linux ve Gentoo gibi dağıtımlardan farklı olarak Ubuntu, masaüstü arayüzü ve otomatik güncellemeleri ile yeni başlayanlar için ideal tasarlanmıştır.

Ubuntu, kaynak dosyaları oluşturmak için Android Open Source Project’in seçilmiş dağıtımıdır. Android yapısı, Ubuntu’nun en yeni sürümlerini kullanarak düzenli olarak test edilmiştir.

Ayrıca Ubuntu Make kullanarak diğer geliştirme ortamlarınıda kurabilirsiniz.

Ubuntu şuan için Snapcraft aracını kullanarak ‘snaps’ uygulama paketleme formatını destekliyor. Bu araç ile seçtiğiniz programlama dilinde uygulama yazıp bunları gereken tüm bağımlılıklarla paketlemenizi sağlar. Buradaki Ubuntu geliştirici portalını ziyaret edebilirsiniz. Arduino gibi donanım aygıtlarıyla çalışmanın da bölümleri bulunmakta.

Ubuntu’yu buradan indirebilirsiniz

6. Fedora

Fedora, ticari dağıtım Red Hat Linux’un topluluk tarafından desteklenen bir türevidir.

Fedora, kurulumunun çok kolay olmasının yanı sıra özel bir Geliştirici Portalı‘na sahiptir. Web, komut satırı, masaüstü ve mobil uygulamaların geliştirilmesine ilişkin özel kılavuzları görmek için ‘Start a Project’ butonuna tıklamanız yeterlidir.

Fedora’yı buradan indirebilirsiniz

7. OpenSUSE

OpenSUSE (eski adıyla SUSE Linux), yazılım geliştiricileri ve sistem yöneticileri için özel tasarlanmış bir yazılımdır. Kurulum ve sistem yapılandırması, entegre YaST aracı ile çok basit bir işlemdir. Bu, geliştiricilerin ihtiyaç duyduğu ‘-devel’ ekiyle başlayan paketleri tek tıkla kurmanızı sağlar.

OpenSUSE’da Vim, Emac gibi metin editörleri, CMake, RPM otomasyon ve paketleme araçları gibi yazılım geliştiricilerinin ihtiyaç duyduğu tüm temel araçlar önceden kurulu olarak gelir.

OpenSUSE’yi buradan indirebilirsiniz

8. CentOS

Fedora gibi CentOS da topluluğa dayalı ücretsiz bir Red Hat (Linux’un ticari bir sürümü) varyantıdır. Paketlerin birçoğu pratikte uygulamak zor olsa da teorik olarak aynıdır. İşlevsel olarak Red Hat ile aynı olan bir CentOS sürümü yapmak mümkündür.

Bu oldukça kararlı bir sistem olur. Ayrıca CentOS deposunda bir dizi temel programlama aracına sahip Geliştirici Araçları seti bulunmakta.

Geliştiriciler için Xen sanallaştırma platformu, projelerinizi bölümlere ayırmanızı ve uygulamaları sanal makine içerisinde güvenli bir şekilde çalıştırmanızı sağlar.

Bunu nasıl yapıcağınızı ve diğer aradıklarınızı CentOS Wiki‘de bulabilirsiniz.

CentOS’u buradan indirebilirsiniz

9. Solus

Solus, birkaç İrlandalı Linux dağıtımlarından biri olması ve küratörlü, yuvarlanan sürüm modeli izlemesi nedeniyle özeldir. Bunun avantajı önemli güncellemeleride normal bir güncelleme gibi yükleyebilmenizdir. Ancak Solus, sistem kararlılığını korumak için son zamanlarda yapılmış paketleri ve beta yazılımını yüklemeyi deniyor.

Solus, Atom, Idea ve Gnome Builder gibi birçok IDE editörü ve ayrıca Git GUI, GitKraken’i desteklemektedir. Solus web site projelerinde işletim sisteminin ayrıca Go, Rust ve PHP gibi bir dizi programlama dilini desteklediğini iddia ediyor.

Solus’u buradan indirebilirsiniz

10. Puppy Linux

Puppy Linux, Ubuntu veya Slackware tabanlı son derece hafif bir dağıtımdır. İşletim sisteminin toplam boyutu sadece 220MB civarında, yani RAM’de çalıştıralabilir, sıradan bir sabit diske kurulabilir. Çeşitli paket geliştirme araçlarını içeren ‘devx‘  gibi daha fazla paket ekleyebilmeniz rağmen, az sayıda paket kurulu gelir.

Puppy Linux ‘Wikka’ tarafından desteklenen programlama dillerini ayrıntılarıyla anlatıyor. BaCon, BASIC ile yazılmış kodu C’ye dönüştürebilen önemli bir dildir.

Wikka ayrıca, Bash komut dosyalarını yazma ve Python ile başlama konusunda kapsamlı bir eğitim yelpazesine sahiptir.

Puppy Linux’u buradan indirebilirsiniz

Yorum Yapın