Genel İnternet İpucu Webmaster

Hosting Nedir? Hosting Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tarafından Yazıldı

Hosting Nedir? Hosting Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hosting Nedir?

Kurmuş olduğunuz bir sitenin sayfalarının barındırılmasına ve sitenizin aktif olmasını sağlayan sunuculara Hosting adı verilir. Hosting hizmetleri sunucu adı verilen güçlü bilgisayarlar tarafından sağlanmaktadır. Hosting Nedir? Hosting Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

hosting-nedir

Hosting Nedir?

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

hosting-nedir-hosting-alirken-nelere-dikkat-edilmelidir

Hosting Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

1-) Hosting’in İşletim Sistemi

2-) Trafik

3-) Hosting Alanı

4-) Veritabanı

5-) Subdomain

6-) E-mail

7-) CPU Limiti

İşletim Sistemi Nasıl Seçilmeli?

linuxmu-windowsmu

Linux İşletim Sistemi – Windows İşletim Sistemi

İşletim sistemleri sizin kullanacağınız Hostinge göre değişmektedir. İşletim sistemi seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli şey sitenizin hangi kodlama diliyle yazıldığıdır.

Sitenizin kodlamasında asp-aspx veya html kullanılmışsa Windows Hosting tercih etmelisiniz.

Fakat web sitenizin kodlaması php ya da html ile kodlanmışsa Linux Hosting tercih etmelisiniz.

Hosting Alanı Nedir?

hosting-alanı-nedir

Hosting Alanı Nedir ?

Hosting alanı kuracağınız web sitenizin depolama alanıdır. Bu alanda dikkat etmeniz gereken şey Hosting alanı alırken sitenize en uygun depolama alanı seçmektir. Eğer gereğinden az depolama alanı alırsanız sitenizde bir süreden sonra herhangi bir şey paylaşamazsınız. Fakat istediğiniz zaman Hosting aldığınız sitenizden depolama alanını arttırabilirsiniz.

Trafik Nedir?

hosting-trafik-nedir

Trafik Nedir

Trafik, her zaman sitenize girecek olan kullanıcı sayısına göre hareket eder. Siz sitenizde ne kadar çok içerik paylaşırsanız trafik oranıda o kadar artacaktır. Bu seçimi yaparken dikkat edilmesi gerek olay sitenizin aylık trafiğini tahmin edip ona göre seçiminizi yapmalısınız. Eğer siz sitenize girecek olan kitleden daha az bir trafik paketi seçerseniz trafik paketiniz dolduktan sonra siteye giriş yapan kişiler olumsuz sonuç alacaklardır. Fakat yine Hosting aldığınız sitenizden trafik paketinizi güncelleyebilirsiniz.

Veritabanı Nedir?

hosting-veritabani-nedir

Veritabanı Nedir

Veritabanı, adından da anlaşılacağı gibi verilerin depolandığı alandır. Sitenizi açan kişiler tarafından sitenizin kolayca yüklenebilmesini sağlar. Veritabanı MySQL ve MsSQL olarak ikiye ayrılmaktadır. MySQL’in iyi yanı hızlı ve güvenilir olmasıdır. MsSQL’in iyi yanı ise kullanımı çok kolaydır. Bunları seçerken yine web sitenizin yazılımına göre seçmelisiniz. Eğer sitenizin kodlama dili php ise MySQL asp veya aspx ise MsSQL kullanmalısınız.

Subdomain Nedir?

subdomain-nedir

Subdomain Ned,r

Subdomain’i sitenizin alt domaini olarak düşünebilirsiniz. Eğer sitenizin domaini siteadi.com’sa siz Subdomain ile bunu forum.siteadi.com gibi farklı kategorilere çevirebilirsiniz. Bunu da Hosting alırken fikirlerinize göre seçmeniz gerekiyor.

E-Mail Nedir?

email-nedir

E-Mail Nedir

E-Mail, birçok kullanıcı için büyük önem taşımaktadır. Hosting alımı yaparken sitemiz adına kaç adet e-mail alabileceğimi de kontrol etmemiz gerekiyor.

CPU Limiti Nedir?

CPU-nedir

CPU Nedir

CPU Limiti Hosting aldığınız firmanın size sunucudan ayırdığı işlemci kullanım limitidir. Ve Siz o CPU limitini aşmamakla sorumlusunuzdur.

Web siteniz için bir Hosting alımı yapacaksanız yukarıdaki verilen bilgilere göre almanız sitenizin kalitesi ve hızı açısından daha iyi olacaktır.

Yorumlar

  • Hosting alırken bu dediklerinize dikkat edeceğim. İletişim kısmından mail attim guvenilir hosting firması önerirmisiniz.

  • İlk defa ve yeni hosting alanlar için gerçekten çok iyi olmuş hocam başarılı bir makale ellerinize sağlık.

  • Hostingi rasgele arama motorundan hostjng yazaip cikan sonuca gore ilk siradkindan urun almamak gerekir. Malesef yeni kullanicilar bu hataya dusmekte. Saglam bir arastirma neticesjnde secim yapmak gerekir.

  • Blogger kullananlar için hosting derdinin olmaması güzel birşey.Fakat profesyonel olarak bu işi yapanların wordpress kullanmaları çok daha mantıklı.İyi bir hosting firması bulmak da bu açıdan önemli.

Yorum Yapın