Nedir ?

İPTV Nedir? İPTV Nasıl Kullanılır?

Tarafından Yazıldı

İPTV Nedir?

Televizyon alanının bambaşka bir ürünü olarak gösterilen İPTV, analog uydu cihazlarının ve kablolu TV’lerin yavaş yavaş sona ermesine olanak sağlamakta. Televizyon Dünyası, son zamanlarda kendini oldukça iyi bir şekilde geliştirmiş durumda. Digiturk, D-Smart, tivibu gibi özel yayın yapan kanalların yanında Netflix gibi ulusal çaplı dijital kanallar verdikleri hizmetleriyle televizyon konusundaki tüm ihtiyaçlarımızı başarılı bir şekilde karşılamaktalar. Son zamanlarda birçok kişinin İPTV üzerinden hizmet aldıklarını duyuyorsunuz. İPTV Nedir? Sorusunun cevabını bu yazımız içerisinde paylaşmaya çalışacağız.

Teknolojinin gelişmesi ile beraber kullandığımız internet hızlarında da büyük artış meydana geldiğini görmekteyiz. Bağlantı hızları fiber hızlarla daha da güçlendirmiş, yüksek veri transferi ile internetlerimiz maksimum noktaya kadar çıkarılmıştır. Internet hızlarında meydana gelen gelişmeler, televizyon yayınlarının da internet üzerinden gerçekleştirmesini sağlamıştır. İPTV, kısaca internet üzerinden televizyon yayınları izlenmesine olanak sağlayan bir teknoloji olarak gösterilmekte.

Birçok özelliği bulunan İPTV’ler içerisinde binlerce yerli ve yabancı kanalların yanı sıra, ücretli olarak sunulan kanallarıda(Digiturk, Tivibu D-Smart) ücretsiz olarak izlenmesi ne olarak sağlamakta. Yardımcı programlar sayesinde İPTV hizmetini hem bilgisayarlarınız üzerinden, hem akıllı telefonlarınızı üzerinden, hem tabletlerin üzerinden, hem de Smart TV’leriniz üzerinden kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. İnternet bağlantısı olan her cihazdan erişilebilen bu teknoloji son zamanlarda birçok kişinin kullanım alanları içerisinde yer almakta.

İPTV Nasıl Kullanılır?

İPTV kanalları internet üzerinden çektiği için, öncelikle kullanacak cihazların Kesinlikle internet bağlantısı bulunması gerekmekte. Internet bağlantısının yanısıra kullanılacak cihazlarda internet bağlantısı ile beraber uydu alıcılı receiver ya da İPTV destek kutuları bulunması gerekmekte. Smart TV destek ve televizyonlarda bu işlemlerin otomatik olarak sağlandığını söyleyebiliriz. Uygulama mağazaları üzerinden İPTV kurulumunu sağlayacak uygulamayı indirmeniz gerekmekte. Uygulamanın vermiş olduğu kimlik bilgisini servis sağlayıcısına iletmeniz durumunda hizmetiniz aktif hale getirilerek kullanım açılmaktadır.

Bazı ücretli olarak satılan kanalların İPTV içerisinde yer almasından dolayı hukuksal sorunların meydana geldiğini söyleyebiliriz. İPTV servis sağlayıcıları, bir anda tüm hizmetleri sonlandırarak kanalların kapanmaları neden olabilmektedir. Bu nedenle güvenli olmayan merkezlerden hiçbir şekilde alışveriş yapmamanızı, İPTV satın almanızı öneririz. Bu yazımızda kısaca sizlere İPTV Nedir? Hakkındaki son radar cevaplamaya çalıştık.

Yorum Var

  • Son zamanlarda çok sık duymaya başladım. Sayende bilgi sahibi oldum teşekkürler.

Yorum Yapın