Genel

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?

Tarafından Yazıldı

Kilo vermek, kilo almak ve mevcut kiloyu korumak için en önemli husus kalori miktarını iyi hesaplamaktır. Peki, kilo vermek için 1 günde kaç kalori almalıyız? Günde kaç kalori yakmak gerekir? Günlük kalori ihtiyacı nasıl hesaplanır? İşte, cinsiyet, yaş ve kiloya göre günlük alınması gereken kalori miktarları…

1 Günde kaç kalori almalıyız?

Sağlıklı bir yaşam için tüketilen besinlerin kalori miktarları ve besin değerleri oldukça önemli bir ayrıntıdır. İnsanın her gün alması gereken belli bir kalori miktarı vardır. Bu miktarın altında da üzerinde de kalori almak oldukça tehlikelidir. Belirlenen kalori miktarından fazla kalori alınması aşırı kilolara neden olur. Bu da sağlıksız bir durumdur. Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?. Günlük kalori miktarının altında kalmak da sağlıksız durumlardan biridir. Günlük alınması gereken vitaminler vardır bunları besinler yolu ile alırız. Az yemek yemek vitaminlerden mahrum kalmamıza sebep olur, metabolizmanın yavaşlaması, bağışıklık sisteminin güçsüzleşmesi gibi birçok soruna neden olur.

Günlük alınması gereken kalori ve metabolizma arasındaki ilişki

Uzmanlar tarafından bir insanın gün içerisinde alması gereken kalori miktarı hesaplanmaktadır. Bu hesaplarda; kişinin yaşı, boyu, kilosu ve cinsiyeti gibi özellikleri dikkate alınır. Kişinin kilo vermek, kilo almak veya olduğu kiloyu korumak gibi taleplerine göre günlük alınacak kalori miktarı değişiklik gösterir. Kalori değeri kişinin metabolizma hızı tarafından belirlenir. Metabolizma hızı vücut fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için gereken en az kalori miktarına işaret eder. Örneğin metabolizma hızınız 1500 ise kilonuzu korumak için günde en az 1500 kalori almanız gerekir.

Zayıflamak ve Kilo vermek İçin Günde Kaç Kalori Almalı Yakmalı?

Yaş dağılımına göre günlük alınması gereken ortalama kalori miktarları;

 • 2-3 yaş arası çocuklar 1000 kalori
 • 4-8 çocuklar 1200-1400 kalori
 • 9-13 yaş arası kızlar 1600 kalori
 • 9-13 yaş arası erkekler 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası kızlar 1800 kalori
 • 14-18 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 19-30 yaş arası kadınlar 2000 kalori
 • 19-30 yaş arası erkekler 2400 kalori
 • 31-50 yaş arası kadınlar 1800 kalori
 • 31-50 yaş arası erkekler 2200 kalori
 • 51 yaş üstü kadınlar 1600 kalori
 • 51 yaş üstü erkekler 2000 kalori

Günlük alınması gereken kalori miktarı nasıl hesaplanır?

Kişiden kişiye taleplere göre değişiklik gösteren bu günlük kalori miktarı için öncelik olarak bazal metabolizma hızınızı hesaplamanız gerekmektedir. Bazal metabolizma hızı, 12 saatlik bir açlıktan sonra uyur vaziyette/hiçbir şey yapmadan harcayacağınız günlük kalori demektir.

Sağlıklı bir süreç içerisinde kilo verebilmek adına hiçbir zaman günlük alınan kalori miktarının BMH’den daha az olmamasına dikkat etmeniz gerekiyor. Bakıldığında hesaplama için kullanılan formüller genel anlamda doğruluk içerseler de yağ oranı düşük olan sporcular ve obez kişiler için hesaplamada yanılma görülebilir. Bu gibi sorunları olan kimselerin uzmanlardan destek almaları tavsiye edilir.

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?

Kilo vermek için günde kaç kalori almalıyım?

Erkekler için BMH

66+(13.75 x kilonuz) + (5 x santimetre olarak boyunuz) – (6.8 x yaşınız)

Kadınlar için BMH

665+ ( 9.6 x kilonuz) + ( 1.7 x santimetre olarak boyunuz ) – ( 4.7 x yaşınız )

Kilo vermek isteyen kişinin günlük alması gereken kalori miktarı ne kadardır?

Kilo vermek isteyen insanlar genelde günlük alacakları kalori miktarını kendileri belirliyorlar. Mesela 500 kalori 1000 kalori birden kesiyorlar. Bu çok yanlıştır. Kesmeniz gereken kalori miktarını yüzde olarak hesaplamanız gerekir.

Harcanan kaloriyi yaklaşık %10-30 arası kesebilirsiniz. %30’dan fazla kesilen kalori sonucunda, metabolizmanız yavaşlar ve kilo almanız durur.

Mesela günlük aldığınız kalori 3024 kaloridir. %20 kalori açığı yaratırsanız 3024*0,20=604 kalori az yemeniz gerekir. Bu da 2420 kaloriye denk gelir.

Yorum Yapın