Nasıl Yapılır ?

Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Tarafından Yazıldı

Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

İnternet kullanımı geçtiğimiz yıllarda sadece kablolu sistemler üzerinden yürütülmekte idi. Kablolu sistemler ile internete bağlanan bilgisayar kullanıcıları, interneti sadece kablo erişimi varken kullanabilmekte idi. Akıllı telefon dönemlerinin olmadığı bu dönem, telefonlardan internete bağlanmanın da önüne geçmekte idi. Zamanla gelişen Wi-Fi sistemi, bilgisayarlar başta olmak üzere telefon, tablet hatta televizyonlar üzerinden bile İnternet erişimi yapılabilmesine olanak sağlamış durumda. Evlerinde kablosuz internet kullanan kişiler, zamanla internet şifrelerini verdikleri kişilerden ötürü rahatsız olup şifrelerini değiştirmek istemektedirler. Bu nedenle bu yazımız içerisinde Modem Wi-Fi Şifresi Nasıl Değiştirilir? adlı soruya yanıt bulmaya çalışacağız. Modem kablosuz şifresi değiştirme işlemi aşağıdaki adımların uygulanması durumunda birkaç dakikada yapılabilecek bir işlem olduğunu söyleyebiliriz.

Modem Wi-Fi şifresi değiştirmek için yapmanız gereken tek şey modem arayüzüne girmek gerektiğini bilmeniz gerekmektedir. Piyasalar içerisinde onlarca farklı modem markası olmasına karşın arayüz girme işleminin standart olduğunu söyleyebiliriz. Modem arayüzüne girmek için herhangi bir tarayıcı üzerinden 192.168.1.1 komut adresini yazmanız gerekmektedir. Kullandığınız internet dağıtıcı firmanın ve modemin bilgilerinin bir anda ekrana geleceğini göreceksiniz.

Modem arayüzüne girdiğinizde sizden bir kullanıcı adı ve şifre girmeniz istenecektir. Bu alanı ilk defa görüyor olmanızdan ötürü ne yazacağınızı bilmemeniz normaldir. Kullanıcı adı bölümüne admin, ttnet gibi seçeneklerden birisini yazabilirsiniz. Şifre alanına ise yine admin yazarak giriş işlemini yapabilirsiniz. Eğer bu şifre işlemlerinden sonra giriş işlemi yapamıyorsanız modeminizin arkasına bakarak kullanıcı adı ve şifrenizi öğrenebilirsiniz. Bu alanda da yazmıyorsa interneti aldığınız şirketin müşteri hizmetlerini arayarak durum hakkında bilgi almak istediğinizi söylemeniz durumunda sizlere kullanıcı adı ve şifre iletilecektir.

Şifreniz ile arayüze giriş yapmanız ile beraber gelen menüler içerisinden Ağ ayarları bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Bu alanda karşınıza birçok alt seçeneğin çıkacağını göreceksiniz. Bu alanlar içerisinden Kablosuz kısmına gelerek “Otomatik Olarak Şifre Oluştur” yazısının yanında yer alan tikin kaldırılması gerekmektedir. Tik kaldırma işleminin yapılması ile beraber artık hangi şifreyi kullanmak istiyorsanız ilgili alana yazmanız durumunda Wi-Fi Şifrenizin değiştiğini görebilirsiniz.

Yorum Yapın