Seo

One Page SEO Nedir?

Tarafından Yazıldı

One Page SEO Nedir?

Bir internet sitesinin tamamen arama motorlarına uygun olacak şekilde düzenlenmesi anlamın gelen On Page SEO, aynı zamanda site içi optimizasyon anlamına da gelmektedir. Bir internet sitesi, SEO çalışmalarına başlamak istemesi durumunda ilk olarak One Page SEO çalışmasından başlamalıdır ki site değerini ve otoritesini yükseltebilsin. Google, sürekli olarak getirdiği güncellemeler ile site içi optimizasyona etki eden unsurlara müdahaleler getirmektedir. Normal bir SEO çalışmasına göre herhangi bir şekilde üst düzey bütçe gerektirmeyen On Page SEO, bireysel olarak bazı işlemler yapılması durumunda hızlı bir şekilde yapılabilmektedir. Bu yazımız içerisinde site içi SEO çalışmalarında kullanılması gereken yöntemler hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

SEO Dostu URL Kullanımı

On Page SEO yapmak isteyen kişilerin ilk olarak yapması gereken işlem siteleri içerisinde kullanmış oldukları URL yapısını SEO’ya uygun olarak düzenlemeleridir. Bu konuda birçok kişinin yanlış URL’ler kullanmalarından dolayı bu konuya ağırlık vermek istiyoruz. Örneğin;

https://www.siteadresi.com/p=456 = Yanlış Kullanım
https://www.siteadresi.com/1/5/7seo/on-page-seo-nedir = Yanlış Kullanım
https://www.siteadresi.com/on-page-seo-nedir = Yanlış Kullanım

Başlık Seçimi

Başlık, SEO çalışmalarının en etkili bölümlerinden birisi olarak gösterilmekte. Başlık içerisinde anahtar kelime kullanımı bir makalenin üst sıralarda yer almasına büyük oranda etki sağlayacaktır. Anahtar kelimenizi başlığın ilk kısmında kullanmanız kelimelerde yükselmeler yapmasına olanak sağlayacaktır. Başlık, aynı zamanda H1 etiketi ile başlaması durumunda sıralamalarda daha ön planda yer alacağını da söylemek istiyoruz.

İçerik İçerisinde Resim ve Video Kullanımı

Hazırlanan bir içerik içerisinde sadece yazının bulunması belirli bir süreden sona okuyucunun sıkılmasına neden olmaktadır. İçeriği hazırlayan kişi, okuyucuları yazı içerisinde tutabilmek amacı ile resim ve video eklemesi yapmalıdır. Bir içerik içerisine resim ve video eklemeniz durumunda ziyaretçilerin sayfa içerisinde daha çok vakit geçirdiklerini söyleyebiliriz.

Tasarımın Önemi

Hangi alana yönelik bir siteye sahip olursanız olun kullandığınız tema ya da tasarım kesinlikle Responsive tasarım özelliğine sahip olmalıdır. Responsive tasarım, bir internet sitesinin hem mobilde hem tablette hem de bilgisayar tarayıcıları üzerinden en iyi şekilde görüntülenmesine olanak sağlayan kod sistemine sahiptir. Bu nedenle tasarım ziyaretçiler için oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yapın