Seo

Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir?

Tarafından Yazıldı

Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir?

Bir web sitenin arama motorları içerisinde üst sıralara çıkmasını belirleyen en önemli unsurlardan birisi de aldığı Backlinklerdir. Web site sahibi tarafından bilinçli olarak doğal backlink alımı yapılması, sıralamalarının korunması açısından oldukça önemli olup SEO çalışmalarının temelini oluşturmaktadır. SEO çalışmalarına önem veren birisi iseniz her ay düzenli olarak belirli bir miktar backlink’i gerek ücretli gerekse ücretsiz bir şekilde alıyorsunuz. Alınan Backlinklerden bazılarının zararlı olduğunu web sitelerin sıralama kaybetmesine neden olarak Google’dan manuel spam cezası alınmasına neden olduklarını söyleyebiliriz. Her backlink bağlantısının zararlı olmadığını, bunun analizini yaparak doğru bağlantılara izin vermeniz gerektiğini belirtmek istiyoruz. Peki, spam bir backlink nasıl anlaşılır?

Spam Backlink Nasıl Anlaşılır?

  • Ücretli ya da ücretsiz olarak bir backlink satın aldı iseniz; evden eve nakliyat ama ben de bir internet sitenizin bulunduğunu varsayalım. Bir haber sitesine tanıtım amaçlı backlink çalışması yaptırırken anahtar kelimeniz ” evden eve nakliyat” yerine “haber” ya da farklı bir kelime üzerine verilmesi durumunda arama motorları sizi ilgili anahtar kelime üzerinden tanıyarak internet sitenizi hiç bağlantınız olmayan bir kategoride listelenmesine neden olacak. Bu tür backlink çalışmaları tamamen Spam olarak gösterilmekte.
  • Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir? sorusundan önce dediğimiz gibi spam backlinklei tespit etme konusuna gelelim. Alexa değeri, DA değeri, PA değeri hile ile yükseltilmiş sitelerden alınacak backlink’lerin de spam olduğunu söyleyebiliriz.
  • Anahtar kelimeniz dışında internet adresimize farklı kelime grupları ile gönderilecek tüm bağlantıların spam olduğunu söyleyebiliriz.

Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir?

Google, internet sitesi sahiplerinin işine yarayacak birçok servis geliştirmekte olup herbirisini tamamen ücretsiz bir şekilde kullanıma sunmaya çalışmakta. Bu servislerden birisi olan “Bağlantı Reddetme” aracı üzerinden düzenli kontroller yaparak internet sitenize gelen her backlink’i görerek üzerinde kontroller sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak bağlantı reddetme aracından backlink kontrolü yapan kişiler, spam bir çalışma tespit etmeleri durumunda ilgili backlink’in pasif hale gelmesini ve temizliğini bu alan üzerinden yapabilirler. Spam Backlinkler Nasıl Temizlenir? sorusuna ayrıntıları ile yanıtlar vererek sizlereeğitici bir içerik sunmaya çalıştık.

Yorum Yapın