Nasıl Yapılır ?

Tarayıcı Reklam Virüsleri Nasıl Silinir?

Tarafından Yazıldı

Tarayıcı Reklam Virüsleri Nasıl Silinir?

Bilgisayar kullanımını az ya da çok yürüten birçok kişi, bazı durumlarda istemedikleri şeylerle baş başa alabilmektedirler. Sebebini bilmediğiniz bir nedenden ötürü tarayıcınıza bulaşan virüsler, internet dolaşımınızın neredeyse yok olmasına neden olmadı. Herhangi bir sayfaya geçiş yapmak istediğiniz ortaya çıkan reklamlar çoğu zaman zor duruma düşmenize neden olmakta. Bazen reklamlar o kadar iticidir ki ahlak dışı, bahis, illegal işler üzerine yoğunlaşarak sizi adeta internetten soğutmaya neden olmakta. Bugün, bu yazımız içerisinde internet tarayıcılarına bulaşan virüsler hakkında bilgiler vererek temizliklerinin nasıl yapılması gerektiğinden bahsedeceğiz. Öncelikle bu virüslerin bilginiz dahilinde yüklenmediğini bilmeniz gerekmekte. Bu virüsleri yükleyen, bilgisayarlarınız da yer almasını sağlayanlar sizlersiniz. Her önüne gelen programı, oyunu ya da yazılımı indirerek virüsleri yüklenmesine neden olmaktasınız.

Tarayıcı Reklam Virüsleri Nasıl Silinir?

Tarayıcılara bulaşan virüsleri temizlemenin birkaç yöntemi bulunmaktadır. Bizler, bu yazımız içerisinde interneti çok az kullanan kişilerin de bulunduğunu bilerek en basit yöntemle bahsetmeye çalışacağız. Bu konuda en iyi çözüm üreten AdwCleaner adlı program, tarayıcınızı bütünüyle tarayarak var olan virüslerin silinmesine olanak sağlamak da. AdwCleaner adlı programı BU bağlantı üzerinden indirerek kurabilir, tarama işlemini hızlı bir şekilde başlatabilirsiniz. Programın indirme işlemi tamamlayan sağlayan kişiler, programı açarak karşınıza çıkan basit arayüz içerisinde “Scan” atlı bölüme tıklayarak tarama işlemini başlatmanız gerekmekte. Tarayıcınızda bulunan önbellek durumuna göre bu işlem ortalama olarak 10 dakika süre bilmekte. Belirtilen sürede tamamlanması ile karşınızda pencerede “Clean” bölümüne tıklayarak temizleme işleminin başlamasını sağlayacaksınız. Bu bölümün tamamlanması ile beraber artık tarayıcınızda herhangi bir şekilde bir şekilde bulunmayacak.

Google Chrome gibi bazı tarayıcılar, bu tür yazılımların kendilerini incelemesine izin vermemekte. Bu gibi durumlarda tarayıcıyı tamamen silerek yeniden yükleme işlemini deneyerek tarama işlemini başlan başlatmanızı öneririz. Bu sorundan en kesin bir şekilde kurtuluşun ise cihazlara format atmaktan geçtiğini de hatırlatalım. Reklam virüslerinden kurtulmanız ile beraber artık hiçbir şekilde bilmediğini kaynaklardan dosya alışverişlerinde bulunmamanızı, herhangi bir indirme yapmamanızı önererek bilinçli bir bilgisayar kullanıcısı olmanızı istiyoruz.

Yorum Yapın