Genel Haber

Telefonunuzun Pil Yüzdesi Korumak ve Batarya Ömrünü Uzatmanız İçin Yapmanız Gerekenler

Tarafından Yazıldı

Teknolojinin gitgide gelişmesiyle yaşlıdan gence herkesin elinde bir akıllı telefon yer alıyor. Akıllı telefonlar hayatımızda önemli bir yer taşıyor ve onlar olmadan kendimizi boşlukta hissediyoruz. Durum böyle olunca telefonlara verilen önem de gitgide artıyor. Telefon denilince ise akla ekran, kulaklık girişi, hoparlör ve de en önemlisi batarya geliyor. Farklı farklı telefon çeşitlerinin yanında bunlara özel bataryalar da üretiliyor ve bataryalar telefonların ayakta kalmasını sağlayan tek şey. Bataryalar telefonlar için oldukça önemli yazımızın kalan kısmında sizlere telefon bataryalarınızın ömrünü uzatmanız ve telefonunuzu nasıl daha uzun süre kullanabileceğiniz hakkında küçük tavsiyelerde bulunacağız.

Kullanmadığınız süre zarfında telefon fonksiyonlarınızı mümkün oldukça kapalı tutmaya özen gösteriniz.

Bu madde şarjınızın daha geç bitmesini sağlayacaktır bu şekilde acil durumlarda telefonunuzu kullanabilme şansınız olacaktır.

Telefonunuzu şarjı iyice bittikten sonra şarja takınız.

Telefonunuzun şarjı %5-%15’lik dilimdeyken şarja takmanız sizlere daha uzun batarya ömrü sunacaktır. Ayrıca hepimizin bildiği bir yanlışa değinmek istiyorum. Bataryanızı tam olarak doldurmayın %100 doldurmak telefon bataryanızı çok yoracaktır onun yerine %90-%95 yüzdelerinde fişten çıkarmanız telefonlarınız için daha iyi olacaktır.

Telefonunuzu sıcak ortamlardan uzak tutunuz

Li-ion piller sıcak ortamlardan hoşlanmazlar bu yüzden telefonunuzu sıcak bir yerde veya güneş altında tutmamaya özen gösteriniz aksi takdirde yüksek sıcaklık en başta telefonunuzun bataryasına hatta telefonunun bütününe zarar verebilir.

Ekran Aşımı süresini azaltın

Ekran aşımı bildiğimiz üzere telefonun dokunmatik ekranına bir süre dokunmadıktan sonra telefonumuzun ekranını kitlemeye yarar. İnsanlık hali telefonumuzun ekranını kitlemeyi unutabiliriz bu yüzden ekran aşımı süremizi azaltarak unutma durumlarında ekranımızın hemen kapanmasını ve telefonumuzda yer alan şarjın daha geç bitmesini sağlayabiliriz.

Pil seviyeniz düştüğünde güç tasarrufunu kullanın

Telefonlarda yer alan güç tasarrufu seçeneği şarjınızın daha geç bitmesini sağlayacaktır. Güç tasarrufu açıldığında telefon otomatik olarak arka planda çalışan uygulamaları kapatır ve CPU kullanımını azaltır. Telefon bu şekilde kullanılınca da piliniz daha az enerji harcayacaktır ve pil süreniz artacaktır.

 

Yorum Yapın