İnternet

Twitch Nedir? Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

Tarafından Yazıldı

Twitch Nedir? Twitch Üzerinden Nasıl Para Kazanılır?

2011 yılında kurularak yayıncılarına sadece oyun videolarını canlı olarak sunmalarını olanak sağlayan Twitch, YouTube’a rakip olarak çıkmasına karşın son zamanlarda edindiği kitle ile YouTube’un geri planda kalmasına neden olmuş durumda. Başarılı bir şekilde oyun oynayan kişiler, açmış olduğu canlı yayınlar ile belirli oranlarda takipçiler kazanarak yayınlarının etkileşimli daha etkileşimli hale gelmesine olanak sağlamak. İzleyiciler, oynamış oldukları oyunlar ile ilgili yayınlar acem kişileri takibe alarak geçemedikleri bölümü, daha profesyonel bir oyun stili benimsemek adına yayınları izlemektedirler. Çoğu yayıncı, oyun stilinin yanı sıra muhabbeti ile de ön planda olmasından dolayı izleyiciler oyunlardan ziyade yayıncının muhabbetini dinlemek adına da Twitch yayınlarına katılmaktadır.Artık bu platformun popüler olması ile beraber birçok yayıncının bu alana geçiş yaptığını, Youtube üzerinden videolar paylaşmaya son verdiklerini de görmekteyiz.

Nasıl Twitch Yayıncı Olunur?

Twitch, oluşturmuş olduğu politikalara uyulması durumunda her insanın, her oyuncunun bünyesinde canlı yayınlar yapabileceğini belirtmektedir. Bunun için herhangi bir gereksinime gerek duyulmadığını, bilgisayar, laptop, Macbook, iMac, PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox üzerinden oynan oyunların rahatlıkla canlı yayınlar üzerinden servis edilebileceğinden bahsetmekte. Yayıncılar, istemeleri durumunda yayınlarında kamera açıp açmama haklarına sahiptirler. Burada dikkat edilmesi gereken tek noktanın ahlak kurallarına uygun yayınlar gerçekleştirilmesi gerektiği ifade edilmekte.

Twitch’e Nasıl Başlanmalı

Üyelik işlemlerinin yapılması ile beraber birçok kişinin yayınlarına nasıl başlaması gerektiği konusunda sıkıntılar yaşadıklarını görmekteyiz. Birçok kişinin açmış olduğu yayınlar üzerinden gelirler elde ettiğini gören yeni kişiler, gelir modellerinin nasıl işlediği konusunda da bilgi sahibi olmadıklarını söylemekte. Öncelikle gelir modellerinden bahsederek daha sonra nasıl başlanması gerektiğine değinelim; Twitch içerisinde 2 farklı gelir modeli bulunmaktadır. İzleyiciler, severek takip ettiği yayıncılara abone olmak istemeleri durumunda aylık 5$’lık bir ücret ödemek durumundadırlar. Abonelik ücretlerinin %50’sini Twitch tarafından kesildiğini kalan tutarın yayıncılara aktarıldığını söyleyebiliriz. Ortalama olarak popüler yayıncıların 3,000 ile 4,000 abonesi bulunmakta. Abone gelirlerinin yanı sıra bir de bağış modeli bulunmaktadır. Canlı yayınlar sırasında takipçiler, severek takip ettiği yayıncılara gönüllerinden koptuğu kadar bağış atmaktadırlar. Bağış gelirlerinden herhangi bir kesinti uygulanmamaktadır. Bununla beraber yayıncılar, oynadıkları oyunlar ile ilgili sponsorlu reklam çalışmaları yürüterek de gelir elde edebilmektedirler.

Üyelik işlemlerinin tamamlanması ile beraber kendinize güzel ekipmanlar edinmenizi öneririz. Ses kalitesi bakımından profesyonel bir mikrofon, HD kalitede bir kamera edinmek oldukça önemli olarak gösterilmekte. Bununla beraber yayınlarınızı tüm sosyal platformlar içerisinde paylaşarak yeri geldiğinde reklamlar dahi vererek belirli bir izleyici kitlesine ulaşmayı başarabilirsiniz.

Yorum Yapın