Genel İnternet

Virüs Deyip Geçmeyin Çok Kötü Sonuçlar Ortaya Çıkabilir

Tarafından Yazıldı

Virüs Deyip Geçmeyin Çok Kötü Sonuçlar Ortaya Çıkabilir

Çok dikkat etmeniz gereken 9 PC virüsü türü!

Virüs Deyip Geçmeyin Çok Kötü Sonuçlar Ortaya Çıkabilir. Virüsler asla sadece virüs değildir: İşte onlar hakında bilmeniz gereken çarpıcı gerçekler…

Bilgisayar virüslerine hedef olmak herkesin korkulu rüyası, virüsler üzerinde çalışma yapmak ise pek az kişinin önem verdiği bir iş. Ancak bunu yapan bazı araştırmacılar mevcut. Bu araştırmacılar çeşitli bilgisayar virüslerini ve güvenlik tehditlerini incelemek, nasıl programlandıklarını ve ne tür zarar verdiklerini keşfetmek için oldukça çok zaman harcıyorlar.

Güvenlik tehditleri hakkında sahip olduğunuz temel bilgi, bir riskle baş başa kaldığınızda nasıl davranmanız gerektiği konusunda size oldukça faydalı olabilir. Bilgisayar virüslerinde ise bu çok daha önemli zira yanlış bir davranış tüm verilerinizin silinmesine veya bilgilerinizin çalınmasına neden olabilir. Bilinen virüs türlerini ve verebildikleri zararları sizin için araştırdık.

 

Boot sektörü virüsü

 

MS-DOS’tan kalma “boot sektörü” terimi, depolama cihazındaki ilk sektörü belirtiyor ve genel olarak tüm işletim sistemlerinde kullanılıyor, günümüz işletim sitemlerinde ise bu “master boot record” (ana boot kaydı) olarak adlandırılıyor. Boot sektörü virüsleri, disket sürücüsünden bilgisayarı başlatabilme işlevini hedef alıyordu. İnternet’in daha sık kullanılması ve disketlerin ölümü, farklı virüs iletim yollarının ortaya çıkmasına neden oldu.

 

‘Hijack’ saldırıları

 

Bu tür virüsler, web tarayıcınızın çeşitli işlevlerini ele geçirerek kullanıyıcı farklı sitelere yönlendiriyor. Bu virüslerin sayısı oldukça fazla ve genellikle içlerinde “Arama” kelimesi geçiyor. CoolWebSearch ise bunun en iyi örneği.

 

Direkt eylem virüsleri

 

Bu tür virüsler, diğerlerinin aksine virüs dosyası çalıştırıldığında etkinleştirilir. Virüs, çalıştırıldıktan sonra programlandığı işi yapar ve bir daha çalıştırılana kadar etkisiz kalır. Virüslerin bir çoğu ‘direkt eylem’ yöntemini kullanmazlar, zira bu yöntem pek verimli değildir.

 

Dosyalara bulaşan virüsler

 

Belki de en yaygın virüs türü, kendini bir virüse yerleştirir ve yerleştiği dosya çalıştırıldığında harekete geçer. Virüs, bulaştığı dosyayı tamamen veya kısmen değiştirebilir.

 

Makro virüsleri

 

Microsoft Excel gibi bir çok prodüktivite amaçlı program makro desteğiyle geliyor. Makrolar, belge içine programlanmış bir tür program dili. Ancak bu malesef zararsız görünen bir belgenin içerisine bir virüs gizlemeyi olanaklı kılıyor.

 

Çok parçalı virüsler

 

Bu tür virüsler kendilerini farklı yollarla dağıtabilir ve bazı değişkenlere göre bulaştığı bilgisayarda farklı eylemler gerçekleştirebilir.

 

Çokbiçimli virüsler

 

Çokbiçimli virüsler zamanla veya her çalıştırma sonrasında şekil değiştirirler. Bu tür virüsler kendilerini bir şifreleme algoritması ile koruyabilir. Bunun amacı ise tabi ki antivirüs programlarına yakalanmamaktır, zira antivirüs programları genlelikle belirli kodları kullanan virüsleri algılarlar. Kodu şifrelemek veya değiştirmek ise virüsün algılanmasına engel olabilir.

 

Yerleşik virüs

 

Bu geniş virüs tanımı, kendini sistem belleğine yerleştiren her virüs için geçerlidir. Yerleşik virüsler belleğe yerleştikten sonra orijinal dosyadan bağımsız olarak çalışabilir ve istediği eylemleri gerçekleştirebilir.

 

Web kodlama virüsü

 

Birçok web sitesi, ilgi çekici içerikler sunabilmek için karmaşık kodlar çalıştırırlar. Bu kodlar bazen bir virüsü bilgisayarınıza göndermek için de kullanılabiliyor. Sadece bu amaçla kurulmuş zararlı web siteleri mevcut olsa da, bu kodlar bazen webmaster’ların bilgisi olmadan da web sitelerine eklenebiliyor.

Yorumlar

Yorum Yapın