Genel Teknoloji

Windows 10’da Pin Parolası Kaldırma

Tarafından Yazıldı

WİNDOWS 10

Windows 10 ara yüzüyle kullanım kolaylığı getirip, eski Windows sürümlerine göre daha yüksek performans sağlıyor. Windows 10’un eski sürüm olan Windows 8’den en büyük farkı başlat menüsünün yeniden geliyor olması ve yeni algılama prensibinin olması. Başlat menüsü dokunmatik ve fareyi ayrı algılayıp farklı görünüme sahip menüler açılıyor. Başlat menüsü Windows 8’deki karo yapısıyla şık bir görünüm sağlıyor. Renklerin canlılığı göze hitap ederken yeni tasarımıyla da kullanım kolaylığı sağlayan bir ara yüzü var. Metro ara yüzü için tasarlanmış olan uygulamaları masaüstüne getirebilmemizi sağlıyor. Windows 10 ile işletmelere de kolaylık sağlanıyor. İşletmeler tek bir yazılım sayesinde bünyesindeki tüm Windows 10 cihazları idare edebiliyor.

Windows 10’da Neden Pin Kullanılır?

Önceki Windows sürümlerinde olmayan fakat Windows 8 ve Windows 10 ile hayatımıza giren 4 farklı oturum açma seçeneği bulunuyor. . Bu hepimizin bildiği üzere yerel kullanıcı hesabına ek seçenek olarak kullanılan 4 seçenekten biri olan Kullanıcı Kimlik numarası diğer adıyla PIN ile oturum açma seçeneğidir. Asıl amacı kullanım kolaylığı sunmak olan PIN’ in getirdiği kolaylık Microsoft hesabınızla eşleştirip bilgisayarınız açıldığında pini girdikten sonra Microsoft hesabınıza otomatik bağlanması ve bunun her açışınızda olması bir hayli pratik bir özellik oluyor.

Windows 10 PIN Parolası Nasıl Kaldırılır

  • İlk olarak başlat menüsüne tıklayınız ve ayarları seçiniz.
  • Buradan ‘Hesaplara’ tıklayınız.
  • Hesaplarda solda bulunan kısımdaki ‘Oturum açma seçenekleri’ bölümüne tıklayınız.
  • İlk olarak değiştir butonunun yanında olan ‘PIN’imi unuttum’ yazan butona tıklayınız.
  • Güvenlik sebebi ile karşınıza çıkan pencereye kullanıcı hesabı parolanızı yazın ve tamam yazan yere tıklayın.
  • Karşınıza ’Bir PIN ayarla’ başlıklı bir kutu gelecek. Normalde burada PIN kodu oluşturuluyor ve bilgisayara açılışta bu pin kodunu girip açıyoruz.Fakat bu sefer PIN kodunu kaldırmak için bu iki alanıda ’Yeni PIN, PIN’i onayla’ doldurmayıp içinde bir şey yazıyorsa silip tamamen boş bırakıp ardından ‘İptal’ yazan butona tıklayın. Böylece PIN kodu artık iptal edilmiş olup PIN kodsuz giriş yapabileceksiniz

 

Yorum Yapın