Genel Wordpress

WordPress Sitenizi Mobil Uyumlu Yapmak

Tarafından Yazıldı

Google, teknolojinin giderek cep telefonlarına girmesi ile birlikte çalışmalarını bu alana yönlendirmiş durumdadır ve bu nedenle internet sitelerinde mobil uyum aranmaktadır. Özellikle cep telefonları üzerinden internet sitelerine girildiği zamanlarda arama sonuçlarında sitelerin mobil uyumlu olup olmadığı vurgulanmaktadır. Bu nedenle cep telefonları üzerinden arama yapan kişiler de bu siteleri tercih etmekte ve bu sayede siteler daha fazla hit kazanabilmektedir.

WordPress Sitenizi Mobil Uyumlu Yapmak
Google tarafından böylesine önemsenen mobil uyum noktasını site sahiplerinin kesinlikle es geçmeden, siteyi mobil uyumlu hale getirmesi gerekmektedir. Yeni yapılan siteler ve temalar her ne kadar mobil ve tablet uyumlu olsa da eski sistemlere sahip olan site yöneticilerini bu konuda bazı işlemleri yapması gerekmektedir.Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenin!

Mobil uyumluluk testi
Sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını öğrenmek için Google tarafından sunulan Mobil Uyumluluk Testi yapılmalıdır. Bu sayede ilk olarak sitenizin Google tarafından uyumlu olup olmadığını görmeniz gerekmektedir. Bunun için Mobil Uyumluluk Testi yapılan bu sayfaya giriş yapmanız gerekmektedir.
https://www.google.com/webmasters/tools/mobile-friendly/?hl=tr

Sitedeki sorgulama alanına sitenizin adresini yazmanız yeterlidir. FakirBlog için yaptığımız sorgulama sonucu aşağıdaki gibidir

mobil uyumluluk testi

Sitenizin mobil uyumu olduğunda siz de bu şekilde mesaj alacaksınız. Bu tür durumlarda en azından Google için mobil uyum için çalışmanıza gerek yoktur. Fakat eğer sitenizde dolaşım zor, temanız mobil için yeterli değilse, kullanıcıların sitenizde daha iyi ziyaret etmesini sağlamak ve sitenizden çıkmasını önlemek için bu konuda çalışmalarınızı sürdürebilirsiniz.Sitenizin mobil uyumlu hale gelmesinin ardından arama sonuçlarında mobil uyumlu etiketi ile kullanıcılara listelenecektir.

google mobil uyum

Google tarafından yapılan resmi açıklamada Google tarafından mobil durumlarda istenmeyen durumlara açılık getirilmiştir. Buna göre sitelerin mobil uyumlu olması için; Flash gibi pek çok telefon tarafından desteklenmeyen yazılımlardan kaçınmak.Metinlerin büyütülmesine gerek kalmadan ve sayfa kaydırmaları yapmadan okunabilir kılmak.Sayfa boyutlandırmalarını iyi şekilde ayarlayarak mümkün olduğunca sayfa kaydırmalarına gerek bırakmamak.Bağlantıları birbirinden uzak bir şekilde ayarlayarak özellikle reklamlara ve diğer bağlantılara tıklama yapılmasını önlemek.Google tarafından yapılan bu açıklama ile site sahipleri için bir yol haritası çizilirken, bu şekilde mobil ile tam uyum sağlanması amaçlanıyor.

2015 yılı itibari ile mobilde büyük bir gelişim yaşanarak, pek çok istatistiklerde mobil cihazlar, masaüstü platformlarına karşı üstünlük kurmaya başlamıştır. Bu da gerek site sahipleri için gerekse de Google gibi dünya devi siteler için oldukça önemli bir durumdur. Öyle ki yapılan resmi açıklamalara göre Google üzerinden yapılan aramaların % 50’si mobil olarak yapılmaktadır.

WordPress mobil tema eklentisi
WordPress altyapısı kullandığınız sitenizi mobil uyumlu hale getirmek çok kolay.Hali hazırda bulunan mobil uyum eklentisi ile kolayca sitenizi mobil uyumlu hale getirebilirsiniz.Wp touch mobile eklentisi ile sitenizi cep telefonlarına uyumlu hale getirebilirsiniz.

Yorum Yapın