Wordpress

WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir?

Tarafından Yazıldı

WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir?

WordPress sistemine geçiş yapan birçok kişi, sistemi ilk kullanmaya başladığı andan itibaren bir yabancılık, ne yapacağını bilememe duygusuna kapılarak acemi işler yapmaktadırlar. WordPress tabanlı sitelere yüklenen temaların neredeyse büyük bir bölümünün yabancılar tarafından geliştirilmesi site dilinin İngilizce gibi görünmesine neden olmakta. Sahip olduğu temaların İngilizce olmasından dolayı sorun yaşayan birçok kişi WordPress Tema Nasıl Türkçeleştirilir? Sorusuna yanıt almaya çalışmaktadır. Bu yazımız içerisinde tema Türkçeleştirme hakkında merak edilen tüm ayrıntılara yanıtlar vermeye çalışacağız.

WordPress Tema Türkçeleştirme

WordPress tabanlı İngilizce bir tema dosyasına sahipseniz tema Türkçeleştirme için öncelikle aşağıdaki adımları uygulamanız gerekmekte;

  • FTP üzerinden WordPress panelinize bağlanarak Languages bölümüne girerek dil dosyaları bölüm içerisine tr_TR şeklinde bir alt dosya eklemeniz gerekmekte. Bunun için “wp-content→ themes → temanız → Languages” uzatı yolunu takip etmeniz durumunda da aynı bölüme ulaşabilirsiniz.
  • Türkçe dil dosyası oluşturduktan sonra liste içerisinde bulunan diğer dil dosyaları içerisine girerek içerisinde bulunan tüm dosyaları kopyalayarak Türkçe dil dosyası içerisine atınız. “n_Us.mo ve en_US.po” gibi oluşacak birçok dosyasının adının başında yer alan “en” ifadelerini tr_TR olarak değiştirin.
  • Yukarıda yapılan işlemler sonucunda artık WordPress paneliniz içerisine türkçe dil dosyası bölümünü eklemiş olacaksınız. “Admin → Giriş Paneli → Ayarlar → Genel → Site Lisanı” bölümüne giriş yaparak sitenizin varsayılan dil bölümünü kolay bir şekilde Türkçe hale getirebilirsiniz. Bu işlem sadece wordpress admin panelinizin Türkçe hale gelmesine olanak sağlayacaktır. Tema dosyalarının Türkçe olabilmesi için “PoEdit” adındaki bir yazılımı indirmeniz gerekecektir. Bu yazılım, tema klasörü içerisinde oluşturduğumuz tr_TR klasörü içerisindeki dosyaların tamamen Türkçe hale gelmesine olanak sağlayacaktır. Wordpress Tema Nasıl Türkçeleştirilir? sorunuzun cevabını bu aşamaya kadar az da olsa yanıtlamaya çalıştık.

Yazılımı eklenti olarak indirip kurmanız durumunda WordPress admin panelinizin sağ tarafına gelecektir. Eklentiye giriş yapmanız ile beraber yukarıdaki ekrandaki gibi bir görüntü ile karşılaşacaksınız. Bu ekran, tema içerisinde bulunan İngilizce kelimelerin Türkçe karşılıklarını gösterecektir. Manuel olarak da değiştirebilir, istediğiniz yabancı kelimeye Türkçe anlamlar yükleyebilirsiniz. Gerekli işlemleri tamamladıktan sonra kaydet demeniz ile beraber artık temanız tamamen Türkçe olacaktır.

Yorum Yapın