Teknoloji

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Hakkında Bilgi

Tarafından Yazıldı

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Hakkında Bilgi

Geçtiğimiz ay hayata veda eden ünlü fizik bilim insanı Stephen Hawking, yapay zekalar hakkında ortaya oldukça büyük iddialar atarak bu teknolojinin eliyle yapılmış en büyük zararlardan birisinin olduğunu ifade etmekte. Yapay zekaların Şu an için çok fazla bir özellikleri olmamasına karşın meydana gelecek teknolojiden dolayı insanlar kadar akıllı Hatta daha ilerisine gidebilecek bir seviye gelebileceklerini vurgulamakta. Hatta İnsanlığın sonunu dahi Yapay Zeka tarafından geleceğini belirten Stephen Hawking, bu teknolojinin bir an önce durdurulması, edilmesine dair Bir açıklamada bulunmuştu. Şu an için baktığımızda; yavaş yavaş hayatımız içerisine girmeye başlayan Yapay Zeka, iş güç bakımından insanlarının yerini almaya başlayarak birçok ülkede işsizlik sorunlarının meydana gelmesine neden olmuş durumda. Şu an için tamamen matematik üzerine çalışan Yapay Zeka ürünleri, bilgisayarlar tarafından kodlandırılan sistemleri uygulayarak verilen emirleri yerine getirmeye çalışmakta.

Yapay Zeka Hayata geçirilirken, başla matematik bilimi olmak üzere fizik, biyoloji, felsefe gibi dallardan yardım alınmış, her bir bilim dalının bu alana katılabilecekleri bilgiler doğrultusunda hayata geçirilmiştir. Bilgisayarlar üzerinden tasarlanan bu teknolojik gelişme, basit ve ileri düzeydeki hesaplamalar için oldukça iyi sonuçlar verdiğini, insanlar tarafından gülmemeye basit ya da ileri düzeydeki hataları tespit ederek profesyonel çözümler ürettiklerini söyleyebiliriz. Yukarıda belirttiğimiz üzere, sadece bilim insanları tarafından verilen emirleri hayata geçirme konusunda işler yapmaktadırlar. Gelecekte meydana gelen teknolojik gelişmelerle daha ileri seviyelere gidebileceğini söyleyebiliriz.

Yapay Zekanın Gelişimi

Bilim insanları, yaptığı çalışmalar sonucunda daha İnsan beyninin ne derece ileri bir seviyede olduğunu tespit edememişlerdir. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla insan beyninin neler yapabileceğini, insanlar beyinlerinin ne kadar kullandıklarına dair tam sonuçlar elde edilememiştir. Bu nedenle Yapay Zeka teknolojisine gerekli ölçüde bir geliştirmenin de yapılamadığını söyleyebiliriz. Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, dünyanın önde gelen Sanayi ülkeleri bünyelerinde yer alan mega fabrikalardaki personel sayısına her geçen gün düşürerek fabrikaları Yapay Zeka teknolojisi ile güçlendirilmiş robotlarla yönetmektedir. Iş gücünü tamamen yok etmek üzere olan
Bu teknoloji işletmelerin daha fazla kâr elde etmelerini, masraflarını büyük ölçüde düşünmelerine olanak sağlamakta.

Yorum Yapın