Teknoloji

Yerli Otomobil CEO’su Belli Oldu!

Tarafından Yazıldı

Yerli Otomobil CEO’su Belli Oldu!

Türkiye, geçtiğimiz yıllardan bu yana yerli otomobil sistemi üzerine konuşmakta olup bu alana yönelik çalışmalarını devam ettirmekte. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklama ile Yerli otomobilin CEO’su belli oldu! Devlet tarafından desteklenen bu proje, ülkemizin en büyük 5 şirketi tarafından üstlenecek. Başta Turkcell olmak üzere Zorlu Holding, Anadolu Grubu, BMC ve Kıraça Holding ortaklığında yürütülecek. Henüz Prototip üretimlerinin bittiğini ve test çalışmalarının devam ettiği yerli araç, önümüzdeki yıldan itibaren seri üretime geçecek. Şu an için fabrika kuruluş aşamasında yer alan proje, hangi şehirde ne kadar bir alan büyüklüğü üzerinde olacağı halen tartışılmakta. Şu an için Yerli Otomobil CEO’su Belli Oldu! şeklinde bir haber yaparak bu ortaklık sistemine kimin önderlik edeceğinden bahsetmeye çalışacağız.

Yerli Otomobil CEO’su Kim?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaya göre Yerli Otomobil Şirketler grubuna ortaklık edecek oluşumun başına  Mehmet Gürcan getirildi. Mehmet Gürcan, dünyanın en başarılı 100 yöneticisi arasında yer almakta olup Aselsan gibi dev bir şirkette çalışmış, Bosh’da 30 yıla yakın görev yapmıştır. 1965 yılında dünyaya gelen Gürcan; Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ)’de Makine Mühendisliği bölümünü okumuştur. Mezun olduğu günün hemen ertesi günü Aselsan’da göreve başlamıştır. Aselsan’da görev yaparken Bosh’dan gelen teklif üzerine işini değiştiren Mehmet Gürcan, 30 yıldan fazla Bosh içerisinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptı.

Liderlik ve yönetim gibi alanlarda oldukça başarılı olan Gürcan, yukarıda da belirttiğimiz üzere dünyanın en başarılı 100 yöneticisi arasında yer almakta. Başarısını birçok kere kanıtlamış olan Gürcan, CEO olduğu açıklandıktan hemen sonra  Türkiye’de doğdum, Türkiye’de okudum, Türkiye için çalışacağım şeklinde bir açıklamada bulunarak işe hazır olduğunu açıkça vurgulamıştır. Yerli Otomobil için en iyi CEO seçiminin olduğunu, bu alanda Cumhurbaşkanlığının herhangi bir torpil ya da kayırma gibi işlemler yapmadığını görebiliyoruz. Bu alana ciddi oranda yatırım yapan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, üretimlere en kısa sürede başlayacak olup piyasaya tamamen yerli ve milli araçlar süreceğini söyleyebiliriz. En kısa süre içerisinde fabrika ya da fabrikaların nereye kurulacağı ile ilgili bilgilerin paylaşılacağını söyleyebiliriz.

Yorum Yapın