Nasıl Yapılır ? Seo

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

Tarafından Yazıldı

YouTube SEO Nasıl Yapılır?

YouTube, sıradan bir video izlemesinden çıkarak bir arama motoru haline gelerek video aramalarının can damarı olarak gösterilmekte. Bireysel olarak içerik çekip bu alana video yükleyen kişiler, son zamanlarda yüksek oranda gelirler elde etmeye başlamış, birçok kişi video içerik üretmek adına bu alana giriş yapmaya başlamışlardır. YouTube alanına giriş yapan kişiler, alanlarında çok fazla rakip olmalarından dolayı aramalarda üst sıralara çıkmaya çalışmaktadır. Bunun en garantili yolun SEO çalışmasından geçtiğini öğrenen birçok kişi YouTube SEO Nasıl Yapılır? şeklinde aramalar yapmaya çalışmaktadır. Bu yazımız içerisinde YouTube için SEO yapma rehberi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız.

Title (Başlık) Seçimi

Hazırlanan videoların yüklenme işlemi sırasında dikkat edilmesi gereken en önemli hususun başlık olduğunu söyleyebiliriz. Başlık seçimi videonuzun hangi aramalarda gösterileceği bakımından da önemli olup izleyici çekmek bakımından oldukça önemlidir. Başlık oluşumu ya çektiğiniz videoya göre seçebilir ya da ilgi seçici değişik başlıklar oluşturarak izleyiciyi üzerinize doğru çekebilirsiniz.

Description (Açıklama) Oluşturumu

Hazırlanan videoları açıklamasız bir şekilde yüklemek sizlere hiçbir şey kazandırmayacaktır. Herhangi bir şekilde aramalarda öne çıkmaz, izleyici getiremezsiniz. Açıklama kısmında videonuzun içeriği hakkında bilgi verebilir, anahtar kelime kullanımları yapabilir, son 5 videonuzun başlık ve linkini ekleyebilir, son olarak ise sosyal medya hesaplarınızı ekleyerek bitirebilirsiniz. Açıklamasız video paylaşmak yapabileceğiniz en büyük yanlışlardan birisi olacaktır. Popler YouTuber’ların videolarına bakarak nasıl açıklama girebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Kategori Seçimi

Paylaşmak üzere olduğunuz videonuzu içeriğine uygun olacak şekilde kategori girimi yapmanız gerekmektedir. Örneği eğlence temalı bir içerik hazırladı iseniz eğlence kategorisine giriş yapmanız gerekmektedir. Kategori seçmek, sizi ilgili alanda daha ön sıralarda yer almanıza olanak sağlayacaktır. Video içeriğine uygun kategori seçmemek de ilgili olmayan izleyici gelmesine neden olacaktır. Bu durum da kanalınıza ufak da olsa zarar verecektir.

Bununla beraber sosyal medya paylaşımlarının oldukça önemli olduğunu söyleyebiliriz. Paylaştığınız her videoya geleccek beğeni, yorum trendler listesine girmenize olanak sağlayarak yüksek izleyicilere ulaşmanıza katkı sağlar. YouTube SEO Nasıl Yapılır? konusu bu başlıklar altında incelenebilir.

Yorum Yapın